Girişimcilik ve İnovasyon Lise Kampı

Program Tarihi: 1-12 Temmuz 2024 (Hafta içi 10 gün)

Son Başvuru Tarihi: 14 Haziran 2024

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından, 2019 yılından bu yana hem ara tatillerde hem de yaz tatillerinde düzenlenen geleneksel Lise Bilim kamplarında, gençlerimizin bilime özendirilmesi, bilimsel konuları anlama ve değerlendirme becerisi kazandırılması amaçlanmaktadır. 1-12 Temmuz 2024 tarihleri arasında İYTE Kampüsünde gerçekleştirilecek olan Lise Yaz Kampı, İYTE ve Teknopark İzmir’in işbirliği ile Girişimcilik ve İnovasyon’” temasıyla gençlerimizi alanında uzman akademisyenlerle bir araya getirerek, onları araştırma yapmaya teşvik etmek ve fikirlerini hayata geçirme yolculuklarında rehber olmayı hedeflemektedir.   

Programımız, kampa katılan öğrencilerimize proje temelli bir eğitim sunmayı amaçlamaktadır. Bu program ile “21. yüzyıl becerileri” olarak adlandırdığımız, öğrencilerimizin aktarılabilir yeteneklerini geliştirme ve fark etme sürecini desteklemek üzere yaratıcılık, algoritmik düşünme, iletişim, tasarımsal düşünme ve girişimcilik derslerini kapsayan atölye çalışmalarının yanı sıra bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında güncel konularda öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmelerine destek olmak amaçlanmaktadır. Öğrencilerimiz, 2 haftalık kamp süresince 9 seçmeli ders arasından ilgi duydukları 3 başlığı seçerek proje temelli bir eğitim alacaklardır. Proje konuları, öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında olan 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak, kamp sırasında yapılacak yuvarlak masa toplantıları ile belirlenecektir. Bu projeler aracılığıyla öğrencilerimize yenilikçi düşünme ve girişimcilik becerileri kazandırılması amaçlanmaktadır. Kamp sonunda, öğrencilerimiz aldıkları dersleri ve yaptıkları projeleri açıklayan İngilizce-Türkçe sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Ayrıca, Kamp sonunda ortaya çıkan fikirler, öğrencilerin de tercih etmeleri durumunda, Teknofest veya TÜBİTAK gibi kuruluşlar tarafından düzenlenen yarışmalara katılım için değerlendirilebilecektir.

Organizasyon Komitesi

Başkan

Prof. Dr. Gamze Tanoğlu

Üyeler

Prof. Dr. Canan Varlıklı

Doç. Dr. Sevgi Kılıç Özdemir

Doç. Dr. Nilüfer Talu

Sekreterya

Şeyma Hızal

Başvuru Adımları

 1. Başvuru formunu doldurunuz. (Son Başvuru 14 Haziran 2024)
 2. Başvuru formunu doldurduktan sonra 48 saat içerisinde sizlere başvuru onay e-postası iletilecektir. Onay e-postasında kesin kayıt için ödeme bilgileri ve tarafımıza iletmeniz gereken belgeler (Dekont, Öğrenci Belgesi, Öğrencinin Nüfus cüzdanın taranmış hali, öğrenci tarafından imzalanacak Öğrenci Bilgilendirme Formu, öğrenci velisi tarafından imzalanacak Veli Bilgilendirme ve İzin Formu) yer alacaktır.

  Sınırlı kontenjan olması  nedeniyle kesin kayıt işlemi için, onay e-postası veliye ulaştıktan sonra  takip eden 3 gün içerisinde program ücretinin ödenmesi ve gerekli belgelerin e-posta ile egitimdirektorlugu@iyte.edu.tr adresine gönderilmesi tavsiye edilir. Aksi durumda kesin kayıt hakkınızı kaybedebilirsiniz.

 3. Program ücretinin ödenmesinden sonra Seçmeli Ders ve Konaklama İstek Formu e-posta adresinize iletilecektir.
 4. Seçmeli derslerle ilgili tercih sonuçlarınız tarafınıza e-posta ile gönderilecektir.

Program Detayları

Başvuru Koşulları

 • Girişimcilik ve İnovasyon Kampına tüm lise öğrencileri başvurabilir.
 • Başvurular online olarak web sitesi üzerinden yapılmaktadır.
 • Son başvuru tarihi 14 Haziran 2024.
 • Kontenjanımız 40 öğrenci ile sınırlıdır.
 • Program kontenjanı belirtilen tarihten daha kısa sürede dolabilir. Başvurularda tarih sırasına göre öncelik hakkı tanınmaktadır.

Ders İçerikleri

 • 2024 Girişimcilik ve İnovasyon Lise Yaz Kampı, 7 adet ortak ders, 3 adet seçmeli ders, 1 adet proje çalışması  ve kulüp çalışmalarından oluşmaktadır.

 • Ortak Derslerin amacı öğrencilere  girişimcilik, algoritma yazma, araştırma yapma, görsel tasarım, tasarımsal düşünme, iletişim becerileri  ve uygulamalı matematik gibi temel becerileri kazandırmaktır.

 • Seçmeli dersler ile öğrencilerin  ilgi duydukları konularda bilgi kazanması amaçlanmaktadır. Seçmeli Ders havuzundan 3 adet asıl ve 2 adet yedek ders seçimi yapılabilecektir.

 • Seçmeli dersler en az 5 kişinin seçmesi durumunda açılabilecektir.

 • Dersler uygulama ağırlıklı ve öğrencilerin katılım sağlayacağı bir yapıda işlenecektir.

 • Öğrencilerden, ilgi duydukları  konularda ekipler halinde çalışarak kampın bitiminde bir sunum yapması beklenmektedir.

 • Proje konuları  girişimcilik ve inovasyon temasına uygun olarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında olan 17 adet Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak, öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda akademisyen hocalarla belirlenecektir.

 • Kulüp çalışmalarını öğrenci toplulukları  veya  ilgili hocalar organize edecektir. Öğrenciler tenis, basketbol, voleybol, yüzme, rüzgar sörfü gibi spor etkinliklerine katılabileceklerdir. Ayrıca  müzik, resim, seramik  atölye çalışmaları da sanatsal aktiviteler olarak programımızda yer almaktadır. Öğrenciler Kulüp çalışmaları için ilgili formu dolduracaklardır.Ücret&Ödeme

2024 Girişimcilik ve İnovasyon Lise Yaz Kampı program ücreti 25.000 TL + %20 KDV’dir.

Ücrete eğitim, konaklama, öğle yemeği ve atıştırmalıklar dahildir.

Ödemelerinizi kredi kartı veya havale seçeneği ile yapabilirsiniz.

Girişimcilik ve İnovasyon Lise Yaz Kampı katılımından vazgeçilirse 5000 TL kesin kayıt ücreti alınır ve kalan tutar kamp programı bittikten sonra iade edilir. Program başladıktan sonra yapılan iptallerde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü çalışanlarının çocuklarına %20, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri ve mezunlarının kardeş ve çocuklarına %20,  Teknopark İzmir çalışanlarının çocuklarına %20 indirim sağlanacaktır.

Kardeş indirimi uygulanmaktadır. Programlarımıza başvuran kardeşlerden birinin ücretine %20 oranında indirim uygulanacaktır.

 

Konaklama

2024 Girişimcilik ve İnovasyon Lise Yaz Kampına katılan öğrenciler program boyunca İYTE kampüsünde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’nda konaklayabileceklerdir.

Kahvaltı konaklamanın içinde yer almaktadır. Akşam yemekleri yurtlarda ücret karşılığı yenilebilir.

Kampüse Ulaşım

ESHOT ile ulaşım sağlanabilir.

Hat No: 982 – F.ALTAY AKTARMA MERKEZİ -İYTE 

GÜZERGAH : İÇMELER-NARLIDERE

Hat No: 883 – F.ALTAY AKT. MER. EKSPRE- İYTE 

GÜZERGAH : EKSPRES HAT (F. Altay Akt. Mer.den direkt  İYTE’ye gelmektedir.)

https://www.eshot.gov.tr/tr/UlasimSaatleri/288 (1-12 Temmuz 2024 ulaşım saatlerine ulaşmak için)